2011. június 18., szombat

A káosz és a szellem

A káosz és a szellem

A világ a káosz és a szellem viadala. A káosz rombol, a szellem épít. A káosznak nincs és nem kell terv, nincs és nem kell szándék. A szellem gondolatot alkot, és ebből terv lesz. Ehhez kell egy eszköz. Ilyen eszköz a Földön az ember. Az ember olyan mint egy gumikesztyű a manipulációs szekrény oldalában. A szellem beledugja a kezét ebbe a kesztyűbe, és így tudja végrehajtani a világ változását terve szerint. Hat milliárd kesztyű támolyog a Földön. Az egyikben a szellem főhadiszállást rendez be, a másikba éppen hogy képes bedugni egyik ujját, a harmadikba képtelen beférkőznie.
Te milyen szállásadója vagy a szellemnek?

[Napló-apró]

2011. június 15., szerda

Öröm és élvezet

Öröm és élvezet

Ma egész nap egy régi fogós kérdésre tértek vissza gondolataim: mi a különbség öröm és élvezet között. Évekkel ezelőtt írtam egy könyvet az élvezetekről, és akkor kezdtem töprengeni ezen. Sokszor próbáltam példákat keresni olyan örömre, amely nem ad élvezetet, és fordítva… Soha nem tudtam frappáns eseteket találni… Filozófiai vagy erkölcsi nyomokon igyekeztem megközelíteni a kérdést… Semmi érdemi felismerés… Mígnem ma este végre találtam egy nevetnivaló, de igaznak látszó lényeges különbséget: az élvezet kisimítja, az öröm fodrosítja létünket… Gondolj csak bele!...

[Napló apró]

2011. június 2., csütörtök

Becsületes és lankadatlan figyelemmel!

Becsületes és lankadatlan figyelemmel!

A Nemzeti Nyomozó Iroda szóvivője közölte, hogy május 30-án egy multinacionális cég feljelentése alapján indítottak eljárást vesztegetés bűntett megalapozott gyanúja miatt. A főügyészség indítványa ellenére az illetékes bíróság nem látta indokoltnak a gyanúsított előzetes letartóztatását, így a gyanúba kevert környezetvédelmi társaság vezetője szabadlábon védekezhet. Az Audi csak annyit nyilatkozott, hogy a társaság visszavonta a győri beruházás ügyében indított bírósági keresetét. Nem szokatlan, hogy a hatóságok határozottan, nem ritkán durván és erőszakosan akadályoznak különféle civil akciókat, de a büntetőjog nehézfegyvereivel indulni támadásba ritka, félelemkeltésre kiválóan alkalmas eset. Különösen, ha csupán ennek híre röppen fel – és megtelepszik a civil aktivisták lelkében. Kövessük az esetet becsületes és lankadatlan figyelemmel!

[Napló-apró]

2011. május 28., szombat

Csetlő-napló integráció

Csetlő-napló integráció

Többszöri kísérlet után ma végre sikerült integrálni (importálni, beterelni...) ezt a naplómat a Facebookra, az ottani jegyzetek közé. Ez határozottan csökkenti a napló elhanyagolásának távolról sem csekély veszélyét. Hát kinek van ideje-energiája mindenre? De most elég lesz itt leírni egy új bejegyzést, és máris gyarapodtak a Facebook-jegyzeteim is...

Amúgy ettől fellelkesülve megalkottam a napi apró (napapró, napló-apró...) műfaját... Életjelnek...

[Napló-apró]

2010. december 26., vasárnap

Decemberi bejegyzésem 1980-ban

x
Család, munka, doktori disszertáció, új modellek és számítógépes szimulációk, adatgyűjtés új témákhoz… Mi fért még bele az évbe? Egynéhány régebbi irodalmi művön is dolgoztam, egy új novellába is belekezdtem. De ami igazán említésre méltó fejlemény a jó kormányzásról szóló első komplett tanulmányom. Ez a téma is régóta foglalkoztatott. Bulgáriában Zsivkov politikai kreativitása nem ismert határokat, nem úgy, mint a legtöbb más baráti országban. Nem csak látványos átszervezések, összevonások, átnevezések történtek, de mélyebb formai kísérletek is. Viszonylag eredeti zsivkovi koncepció volt egy-egy minisztérium „társadalmasítása”, azaz felváltása egy úgynevezett „nemzeti kongresszussal”. Konkrétan így lett a későbbiekben átalakítva a kulturális minisztérium.
A kreativitás tetszett, de a szembeötlő voluntarizmus, a túlságosan szerény eredmények, a hozzám eljutó információk a makacs állami bürokráciáról, nyugtalanítottak.  Úgy éreztem, a kormányzás jó megszervezésében olyan hatalmas tartalékok rejtőznek, hogy ha ezeket akár kis részben is kiaknázzuk, alapvető fordulatot érhetünk el a világ jobbításában. Ehhez lelkesítő remények fűződtek. Úgy láttam, hogy a kádári politika túlzott óvatossága ellenére is, Magyarországból a legjobb szocialista államot építette fel, amely sok szempontból évről-évre közelebb került Svédországhoz, a legjobb kapitalista államhoz.  A kettő társadalompolitikai szempontból számomra álompár volt, egy nagyszerű jövőbe vezető híd két meghatározó pillére.
Ebben a témában igyekezetem váratlan érdeklődést, és egy konkrét megbízást hozott az MSZMP-hez igen közelálló Politikatudományi Intézet részéről. Már akkor olyan struktúrát és szempontokat fogalmaztam meg, amelyek az elmúlt 30 év kormányzási gyakorlatának trendjét tükrözte. A megbízást adó Szoboszlai György igen bizalmasan jelezte, hogy az – akkori – opponenseim kritikájával nem ért egyet. De mit tudunk kezdeni az arc nélküli opponensekkel, 1980-ban, 2010-ben?

[M]

2010. november 26., péntek

Novemberi bejegyzésem 1980-ban

Öröm és remény

1980 az öröm és a remény éve. De az emberi szellem sajátja, hogy nem hagyja elaltatni éberségét. Az élet egy szűnni nem akaró harc a rend és a káosz között. Soha nem szabad azt hinni, hogy az örömet magától követi újabb öröm.
Gonosz kártevés, vak sorscsapás, katasztrófát hozó hibáink életünk állandó szereplői. Ezeket kivédeni nem tudjuk, de előrelátásunk révén a bajokat valamennyire elkerülni, valamennyire csökkenteni lehet. Az előrelátásnak még abban is van szerepe, hogy sikeres legyen a károk jóvátétele, hogy a bajok után még erősebbek legyünk. Az előrelátás minden intelligencia lényege. Sokat számít a műveltség is. Nem véletlenül ez civilizációnk ókorának eszménye. A következő szint, amelyre az emberiség feljutott, a kreativitás. Ma a felelősség korának küszöbére értünk. Bármit tehetünk, de ha nem vagyunk képesek nagy távlatokban látni, gondolkozni, és felelősséget érezni, akkor vagy a világ, vagy saját hibáink, meg nem felelőségünk pusztít el.
A görög mitológia szerint, az egyik legnagyobb büntetés az, hogy az ember lássa előre a jövőt, de senki ne higgyen neki. Ez sújtott Kasszandrára. De Kasszandra szemét az istenek nyitották meg. Nekünk saját magunkra, saját – szorgosan, becsületesen fejlesztett – intelligenciánkra kell számítanunk. És bízni kell, hogy a meg nem hallgatás nem isteni átok. Utunkban minden rendű-rangú hatalmasok hatalomféltése áll. Mindaddig, amíg az értelem nem kap kikezdhetetlen autonóm szerepet a társadalom-ban, hanem a hatalmasságokat hűen kiszolgáló eszköz marad, civilizációnk megreked egy posztbarbár állapotban. A káosz- és a katasztrófaelmélet iránt legelőször matematikusként, később filozófusként, végül gyakorlati szakemberként kezdtem érdeklődni. 1980-ban kezdtem módszeresen gyűjteni anyagot egy nagyobb tanulmányhoz. Akkor még nem tudtam, hogy ezt a tudományágat dezasztrológiának fogom elnevezni. És hogy évtizedekig fogok töprengeni: a minket reálisan fenyegető végveszélyek, avagy társadalmunk irracionalitása a nagyobb fenyegetés?
 

2010. november 22., hétfő

Mutasd nekik, merre kell menni, mit kell tenni!



De könnyű tanácsolni: ne félj!
Van-e értelme, van-e jogunk ilyet tanácsolni a felhőcsinálóknak? Vajon a szigorú feketeöltönyös emberek nem is léteznének? Nem lennének eszközök a felhőcsinálót lekapcsolni, munkáját ellehetetleníteni, életét tönkretenné? Életét elvenné?
Dehogynem!
Ezek léteznek! Vannak eszközeik!
De neked van feladatod! Neked van célod! Neked van tehetséged. Neked van felelősséged!
Dolgozz! Igyekezz! Teljesítsd feladatodat!
És bízzál!
Mert van társad!
Van tanítványod!
Van követőd!
Mutasd nekik, merre kell menni, mit kell tenni!
Megértik! Megteszik!
Sikerülni fog!



Téged hadd vigyenek!
Akkor is maradj ember, maradj felhőcsináló! Bökd meg a feketeöltönyös kalapját, és nevess!

[K]