2025. június 17., kedd

Naptár-napló 2025 – Kérdések és válaszok

 

Örömmel és készséggel válaszolunk a jelentkezők és az érdeklődők kérdéseire. A naptár-napló új műfaj, „kitalálása” még nem fejeződött be. Minden jó kérdés segíthet pontosítani, vagy akár gazdagítani is a koncepciót, segíteni minden résztvevő munkáját.

Közben számítunk a megértésre: a szerkesztőség kapacitása nem végtelen, ezért nem vállalható az, hogy mindenkinek külön és gyorsan válaszolunk. Alapesetként a kérdező itt találja meg kérdésére a választ. Bizonyára gyakran még mielőtt feltette volna. Ezért javasoljuk, tisztelettel kérjük, hogy mielőtt küldenél kérdést, olvasd el a rendelkezésre álló anyagokat (a legfontosabbak listája a poszt végén).

Kérdés: Millyen terjedelmi elvárások vannak?

Válasz: A pályázat alapján tervezett kiadvány szempontjából a legjobb az lenne, ha egy nap anyagának átlagos terjedelme 900 karakter lenne (szóközökkel együtt számolva). Az nem várható el, hogy a különböző napok anyaga szinte teljesen egyformán hosszú legyen, de a túl nagy különbségek is zavaróan hathatnak. Érthetően, a magán naptár-naplóra vonatkozóan semmilyen külső előírásoknak nincs helyük

 



Első ismertetés

Első mese

Első megosztás

Második megosztás

 

* * *

 

2025. június 14., szombat

Naptár-napló 2025

  

„Az élet folyójába sem lehet kétszer belépni.”

Szimeonov Todor

 

Változó Világ szerkesztősége

Az én naptár-naplóm 2025

címmel irodalmi pályázatot hirdet.

 

A pályázat célja megismertetni, megkedveltetni az irodalmi alkotókkal a naptár-napló izgalmas műfaját, motiválni őket a kísérletezésre vele, és így létrehozni egy közös, foltvarrásszerű („patchwork”) naptár-naplót, amely azután hatásos és élvezetes formában az olvasókkal is megismertetheti és megkedvelheti a műfajt, saját naptár-napló-írásra lelkesítve sokukat.

A naptár-napló emlékek, kedvenc idézetek, fontos dátumok és hasonlók, napok szerint rendezett gyűjteménye. Részletesebb bemutatása olvasható itt: https://csetlo-naplo.blogspot.com/2025/05/sajat-naptar.html

A pályázók feladata beküldeni egy általuk kiválasztott naplóíró naptár-naplójának egy meghatározott részét. Ehhez minden pályázónak (a jelentkezés sorrendjében) ki lesz jelölve egy, esetleg több hét (pl. Január 15-21.), amelynek anyagát kell megírni és beküldeni.

Az elképzelt naplóíró lehet maga a pályázó, ismert vagy kevésbé ismert valóságos ember (híresség, legendás figura, rokon, barát), de lehet a pályázó által kitalált személy is.

A pályázatra bárki jelentkezhet, aki magyarul alkot (fiatalkorúak szülői beleegyezéssel).

Jelentkezni rövid bemutatkozással a

naptar@valtozovilag.hu

címen lehet. A szerkesztőség három munkanapon belül megerősíti a jelentkezés befogadását és kijelöli a megírandó hetet.

A kész anyagok beküldésének végső határideje 2025. október 31.

A pályázati részvétel díjmentes.

Az értékes anyagok beküldői oklevelet kapnak és lehetőséget a részvételre az azonos című kiadványban, annak elektronikus változatát, továbbá ajándékba a kiadó három kiadványát, elektronikus formátumban, saját választásuk szerint.

 


 * * *

2025. június 11., szerda

Jogos tisztázás

 

Nem régen leltem a weben egy képet, amelyet könyvkiadói tevékenységem során szeretnék felhasználni.

A kép, amely alább látható, egy magyar politikust ábrázol, és vélhetően 1935 körül készült, így jelenleg legalább 90 éves. A fotó készítője ismeretlen.

A szent szerzői jogot tisztelő emberben (kutató, szerző, blogger, könyvkiadó) lépten-nyomon felmerül a dilemma: ez vagy az, ami első ránézésre közkincs, nem mégis egy ismeretlen jogtulajdonos tulajdona?

A kép forrásának és készítőjének felkutatása érdekében keresést végeztem online archívumokban és adatbázisokban, de sajnos a fotós kilétét nem sikerült megállapítani, sem olyan információt találni, amely egyértelműen azonosítaná az első nyilvánosságra hozatal idejét és helyét.

Mivel a kép vélhetően 1935 körül készült és ekkor is hozták nyilvánosságra, a magyar szerzői jogi törvény (1999. évi LXXVI. törvény) alapján, amely az ismeretlen szerzőjű művek védelmét az első nyilvánosságra hozataltól számított 70. naptári év végéig írja elő, feltételezhető, hogy a fotó már közkincsnek minősül.




Úgy gondolom, jelen esetben minden elvárhatót a helyzet tisztázására megtettem. Amennyiben bárki jogtulajdonosként vagy jogutódként felismeri a képet, és ezzel kapcsolatosan jogszerű igénnyel kíván élni, kérem, vegye fel velem a kapcsolatot akár a kapcsolatfelvételi űrlap segítségével, jelen a felhívás megjelenésétől számított 30 napon belül. Ezen időszak lejárta után a helyzetet lezártnak tekintjük.

 

* * *

2025. június 8., vasárnap

Milyen a tenger?

 

Részlet F. M. naptár-naplójából


ÁPRILIS (ősi magyar nevén Szelek hava)

 

Április 1.

 

Ez a bolondok napja. Bár ahogy a világ áll, mintha az év mind a 365 napja az övék lenne.

 

2025. Ez már az igazi tavasz… Paraszt őseim vére megpezsdül bennem, bizseregnek az ujjaim, hogy a földet túrjam. Előszedtem a kis kerti szerszámaimat. Ha lesz erőm, és nem teper le egyből valami trópusi hőség, (sajnos, most úgy néz ki), rendbe szedem a 3 pici kertecskét a ház körül. Vagy 10 éve szakítottam ki a törmelék, szemét, beton markából.  Kb. 3 éve nem tudtam foglalkozni vele. Senki másnak nem jutott eszébe…

 

 

Április 2.

 

Előttem l42 évvel (l805) ezen a napon született Hans Christian Andersen, Szerettem a meséit, némelyik azóta új életre kelt (Kis hableány, Jégkirálynő).

 

Thormay Cecile – az újra felfedezett írónő.  Hosszú évtizedekig tiltó listán volt, most újra felfedezték. 1937-ben halt meg. Eddig – mondom, eddig -még nem olvastam tőle semmit. Oly sok könyv vár még arra, hogy elolvassam, - ha jut rá időm… A szemem sajnos, türelemre int. Már (ez sem) megy úgy, mint régen.

 

Az autizmussal élők világnapja. Valamikor l980 körül alakult meg az első, autistákkal hivatalos keretek között foglalkozó szervezet. Erősen gondolkoztam, és jelentkeztem felvételre. Nem vettek fel, logopédust nem kerestek. Akkor sajnáltam. Ma már úgy gondolom, valamiért így kellett történnie. Talán többet segíthettem így.

 

 

Április 3.

 

1970-ben, - 22 éves voltam - hatalmas hóvihar tombolt szülőfalumban ezen a napon. Leszaggatta még a villanyvezetékeket is. Az átadásra váró idősek otthonában ügyeltem, egyedül. Félelmetes, ugyanakkor gyönyörű látvány volt.

 

 

Április 4.

 

2025. Ma az egyik könyvszekrényemet rendezgettem. Bele is feledkeztem rendesen, régi „kincsekre” bukkantam, a tibeti és a maja kultúráról. Drága apámmal egymás kezéből vettük ki annak idején, úgy olvastuk. De jó is volt…

 

 

Április 5.

 

Évek óta kb. ilyentájt rendezik a Sakura ünnepet a Füvészkertben.

Régi mondás: „Ha megcsordul a Vince, tele lesz a pince”.  A Sakura-ünnep miatt nem bántam, hogy nem esik.

 

 

Április 6.

 

129 éve, 1896-ban április 6.-án nyíltak meg az első modernkori olimpiai játékok. Athénban. Azóta sok sportág eltűnt, több új van, sajnos, az olimpia eszméje is változóban.

 

 

Április 7.

 

2025. Három év után meguntam a „házhoz szállított” kosztot. Ma újra a kezembe vettem a fakanalat. Sertéscombot sütöttem, aszalt szilvával, fokhagymával. Isteni volt! Lehet, hogy visszaállok a saját szám íze szerint készült ételekre.

 

 

Április 8.

 

Jucus születésnapja. Gimiben padtársak voltunk. Az idén (2025.) 59 éve, hogy érettségiztünk.

 

 

Április 9.

 

 

 

Április 10.

 

2025. Közgyűlés. Ez a ház úgy váltogatja a közös képviselőket, mint más az alsóneműjét. És persze az, aki éppen megy, mindig visz magával valamennyi pénzecskét, aminek bottal üthetjük a nyomát. Most talán felújítják végre a liftet, már nagyon időszerű.

Közgyűlés után az egyik nagy kedvencemet hallgattam: Ivan Rebroff. Ez a zseniális énekes mindig felderít: Ki tudja, miért? 😊 Talán, mert emlékeztet egy – számomra nagyon kedves – személyre.

 

 

Április 11.

 

A magyar költészet világnapja. Ha minden nagy költőnknek külön napot szeretnénk adni az évben, több hónapot is meg tudnánk tölteni velük, annyi zseniális költőnk volt/van… Csak a kedvencek: Arany János, Wass Albert, Veöres Sándor. Régen arról álmodtam, költő, író leszek. Ma már nem álmodozom erről. Csak írok, ha „rám jön”.

 

 

Április 12.

 

2025. Ma csoda történt. Egy pici fiúcska született a szomszéd családba. Szeretem a gyerekeket, a gyerekhangokat magam körül. Varázslatos energiák vannak a gyerekek körül

 

 

Április 13.

 

 

 

Április 14.

 

Már 113 éve… 1912-ben történt a Titanic tengerjáró luxushajó katasztrófája. Az emberi gőg, sznobizmus és ostobaság felülírja az életet.

 

 

Április 15.

 

Leonardo da Vinci születésnapja (1452)  A valaha élt egyik legcsodálatosabb művész, zseniális elme, volt.

 

A fügefám teljes pompájában. Remélem, jó idő jön rá. Még soha ennyi gyümölcsöt nem hozott. Tavaly (2024.) is volt rajta szépen. Az okos és jó pesti ember, ha megkívánja a fügét (természetesen a más fáján növőt), nem levesz a fáról néhány szemet. Ha tudná, gyökerestül vinné el az egészet. Ha az nem sikerül, hát letöri az ágakat gyümölcsöstől és úgy viszi el. Ez történt. Bizony, megsirattam. Alig tudtam helyrehozni.

 

 

Április 16.

 

1970. E napon halt meg 46 éves korában Váci Mihály. költő, Hanoiban. A hátába kapott egy lövést. Halála mélyen megrendített. Gimnazista koromban leveleztem vele. Sajnos, mára nagyjából elfelejtették, mert jobbára csak néhány „vonalas” versét ismerték. Kár. Szépen írt. Gyönyörű szerelmes versei is voltak. Idézet egyik -számomra nagyon kedves – verséből:

„Mondd, Kedvesem, milyen
milyen a tenger?
E parttalan zokogás, mely térdet,
ölet sosem lel”…

 




* * *